NAVRCHOLU.cz
Nastavení cookies

Polštáře a Postelové matrace


Co má ještě vliv na zdravý spánek?


klasický polštář pro zdravé spaní

Pořídit kvalitní postel, postelový rošt i zdravou postelovou matraci většinou pro zdravý spánek nestačí. Nedílnou součástí výbavy postele pro zdravé spaní je kvalitní klasický nebo anatomický polštář.

výplň anatomického polštáře bez obalu Při výběru polštáře věnujte pozornost především velikosti, tvaru polštáře a jeho vnitřní náplni. Od těchto tří charakteristických parametrů polštáře se odvíjí také další kritéria hodnocení. Dalším hodnocením je například vaše spánková poloha či specifické zdravotní problémy jako jsou alergie, nespavost apod..



Kvalitní postelové matrace pro zdravé spaní


postelové matrace pro zdravé spaní

Postelové matrace jsou dnes nabízeny v širokém sortimentu, kvalitě i ceně. Při výběru kvalitní postelové matrace nestačí jen vycházet z ceny a barvy potahu.

Je potřeba vědět alespoň základní požadavky kladené na kvalitní postelové matrace a při jejich výběru těmto požadavkům věnovat potřebnou pozornost.

Pokud si při výběru kvalitní postelové matrace nejste jisti, rádi vám poradíme a doporučíme ty nejvhodnější v přijatelných cenách.

Hlavní co bychom při výběru kvalitní postelové matrace měli hodnotit jsou rozměry, materiál a složení jádra i materiál potahu postelové matrace.


Rozměry a optimální výška postelové matrace


otimální rozměry postelové matrace

Délka a šířka každé postelové matrace je dána rozměrem ložné plochy postele. Pro dospělého člověka je doporučena optimální šířka matrace 90 cm.

V případě omezeného prostoru je možné šířku postelové matrace na 80 cm na 1 osobu. Naopak zvýšení šířky na 1m a více tj. 200 cm pro manželskou postel zaručuje bohatý komfort.

Délka postelové matrace by neměla být kratší než 200 cm. Doporučuje se, aby matrace byla cca o 15-25 cm delší než je výška osoby, takže postelové matrace o délkách 210 nebo 220 cm již dnes nejsou žádnou vyjímkou.

Výška postelové matrace je dána složením jejího jádra. Zpravidla se pohybuje od 10 cm až po 20 cm, přitom postelové matrace o výšce 15 cm a více již jsou považovány za zdravotní postelové matrace a splňují i některá další kriteria, tomu také odpovídá i jejich cena.


Složení jádra postelové matrace


Postelové matrace - pružinové

Jejich největší výhodou je nízká cena a dobrá životnost. Díky pružinovému jádru dobře odvádějí vlhkost a jako jediné je možné je ukládat na pevnou desku. Levné verze těchto postelových matrací obsahují tenší pružiny typu Bonell. Jelikož jsou z celkem tenké oceli a šířka jedné pružiny je veliká, často jsou tyto matrace velmi měkké a mají krátkou životnost.

Naopak kvalitní postelové matrace obsahující taštičkové pružiny se vyznačují dobrou tuhostí a pružícími vlastnostmi. Taštičkové jádro je tvořeno mnoha pružinami ( cca 200 ks na m2), kde každá pružina má svůj látkový obal – taštičku. Díky tomuto obalu nehrozí riziko tření jednotlivých kovových částí sousedních pružin o sebe.

Postelové matrace s polyuretanovou pěnou

Postelové matrace s polyuretanovou pěnou
  • V současnosti je nejpopulárnějším materiálem pro jádro postelové matrace je polyuretanová pěna. U nejlevnějších postelových matrací je to čistá PUR pěna vyráběná za horka.
  • postelové matrace ze studené pěny mají daleko vyšší živostnost. Mikrobublinky pěny, vyráběné za studena totiž časem tolik „ nepraskají“, jako u klasické tepelné pěny.
  • postelové matrace z BIO pěny se vyznačují hlavní vlastností – ekologií. BIO pěna na rozdíl od klasických pěn totiž není vyráběna z ropných produktů ale z přírodních olejových extraktů.
  • postelové matrace s línou pěnou disponují speciálními vlastnosti. Líná pěna má velkou přednost v tom, že při kontaktu s tělesnou teplotou mění svou pružnost a přizpůsobuje se tvaru těla. Po ukončení zatížení se opět vrací do svého výchozího tvaru.
  • postelové matrace latexové jsou dnes také velmi vyhledávané. Jsou tvarově stálé, latexové jádro je různě děrované a podle toho vznikají zóny světší nebo menší tuhostí. Celkově jsou však tyto postelové matrace spíše měkčí a tedy méně vhodné pro osoby s požadavkem na spíše trdou lehací plochu.
  • postelové matrace se dendvičovým jádrem jsou tvořeny dvěma a více vrstvami jednotlivých typů jader. Může jít třeba o kombinace klasické pěny a studené pěny, latexu či líné pěny. Většinou obsahují nosnou vrstvu pro zajištění tuhosti a pevnosti a změkčující vrstvu pro tvarovou přizpůsobivost a zajištění komfortu.
  • Speciální postelové matrace jsou typy matrací např: Tempurové, Visco matrace. V těchto postelových matracích je použita polyuretanová pěna o vysoké hustotě. Má výbornou prodyšnost, nikdy se příliš nezahřívá a tělo se nepotí. Při spánku se také vhodně tvaruje.
  • Bulltexové postelové matrace, které jsou podobné latexu, ale zároveň jsou mnohem více prodyšné.
  • Vodní postelové matrace - jsou velmi příjemné, ale špatně se na nich mění poloha a ne každému musí vyhovovat.
  • Futonové postelové matrace jsou velmi tvrdé matrace, vyráběné ze zkadeřených bavlněných vláken, případně směsí s nimi. Velmi dobře jimi proudí vzduch a skvěle absorbují vlhkost.

Požadavky na potahy pro postelové matrace


potahy pro postelové matrace

Kvalitní postelové matrace mají vyřešenu snímatelnost potahů tak, aby mohl být potah sejmutý nadvakrát (z každé strany zvlášť). Většina potahů bývá bavlněných, kvalitně prošívaných . Trpíte-li alergiemi nebo astmatem, jsou pro vás vhodné potahy z materiálů působících proti roztočům nebo např. snižující pocení.

Ke každé matraci je možno použít matracový chránič z dutého vlákna, které matraci částečně chrání a rovněž částečně snižuje pocení . Pokud jej natáhnete mezi prostěradlo a matraci, budete odměněni příjemným pocitem při spánku. Zvláštní skupinu potahů tvoří potahy zdravotních postelových matrací, které musí splňovat náročnější kritérie z hlediska jejich používání, jako je vyšší namahání, odolnost proti otěru, hygienické požadavky a řadu dalších.


Správný výběr postelové matrace

  • raději méně investujte do rámu postele a pořiťe kvalitní rošty i kvalitní postelové matrace, neboť na rám sám o sobě nemá podstatný vliv na zdarvý spánek ani na kvalitní odpočinek
  • postelová matrace, která vám umožní zdravé spaní a kvalitní odpočinek by měla mít kvalitní vícevrstvé jádro, měla by být polohovatelná a diponovat potřebnou nosností
  • kvalitní postelové matrace by měla mít takovou tvrdost, aby se optimálně přizpůsobila ležícímu tělu
  • největší komfort poskytují zdravotní vícezónové postelové matrace, kde jsou jednotlivé zóny měkčí a tvrdší
  • správná postelové matrace měla být cca o 20 cm delší, než je výška postavy
  • šířka postelové matrace by měla být optimálně 90 cm, u manželké postele 180cm i více
  • pokud si nejste jisti, pořizujte postelové matrace s rozdílnou tvrdostí obou stran
  • vhodný je oboustranně snímatelný a pratelný potah
  • nekvalitní postelové matrace jsou měkké a nízké, výška zdravotní matrace by měla být minimálně 15cm
  • průměrná životnost kvalitní postelové matrace se pohybuje od pěti do deseti let, proto ji nezapomeňme obměňovat.
  • životnost postelové matrace prodloužíte tak, že ji občas otočíte ( při oboustranné konstrukci )

Doporučujeme: Truhlářská výroba nábytku | Postele na míru | Kuchyně na míru | Vestavěné skříně na míru | MAT - nábytkové kování
Mapa webu